Jak wygrać idąc z tępym kijem na smoka?

0

— Czyli walka o siebie na rynku pracy

Masz czasem tak, że nie wiesz, co masz ze sobą zrobić? Twoi najbliżsi mówią Ci, że to co robisz, jest bez sensu i zatrzymują Cię, zanim się dobrze rozkręcisz? A może szukasz pracy i zastanawiasz się, dlaczego nikt nie odpowiada na Twoje CV?

O tym i o wielu innych aspektach walki na rynku, miałem przyjemność opowiedzieć na konferencji #WIĘCEJ organizowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA.

Poznaj metody, które pozwolą Ci wyprzedzić konkurencje o lata świetlne. Dowiedz się jakie umiejętności są dziś najważniejsze oraz skąd czerpać wiedzę i inspirację.

Czego dowiesz się z tego wystąpienia?

 • Jakie jest najważniejsze pytanie, które musisz sobie zadać?
 • Czym jest motywacja i jak nie wpaść w jej pułapkę?
 • Co jest najważniejsze w życiu, w pracy i w biznesie?
 • Jaka jest różnica między tymi, którzy robią, a tymi, którym się chcę?
 • Czym różni się podejście proaktywne od reaktywnego?
 • Jak działa prawo przyciągania (case study)?
 • Dlaczego ważna jest wiara we własne możliwości?
 • Czym jest TED i dlaczego warto go oglądać?
 • Dlaczego jest tak, że wielu ludzi, zamiast Ci pomóc w realizacji marzeń, ściąga Cię w dół i nie pozwala rozwinąć skrzydeł?
 • Jak sprowokować i wykorzystać szansę, by spotkać się z multimiliarderem w jego domu na drugim końcu świata?
 • Po co Ci duży cel i co daje wiara w siebie?
 • Jak Twoja wartość pomoże Ci zrealizować marzenia?
 • Jak przygotować dobrą listę celów?
 • Kto chce być bogaty i dlaczego pieniądze są ważne?
 • Poznasz wzór do osiągnięcia niezależności finansowej.
 • Dlaczego warto kontrolować poziom wydatków?
 • Dlaczego MUSISZ znać siebie?
 • Jakie jest ryzyko rzucenia wszystkiego i podążanie za marzeniami?
 • Jak wygląda droga do celu?
 • Co jest ważniejsze od zdobywania wiedzy?
 • Dlaczego work-life balance, to bzdura?
 • Po co jeździ się na szkolenia i konferencje?
 • Jak wyróżnić się z tłumu?
 • Gdzie możesz nauczyć się przemówień publicznych?
 • Jakie blogi warto czytać i które podcasty warto słuchać?
 • Kilka książek, które warto znać.
 • Jaką rolę w życiu odgrywają Twoje marzenia?
 • Jaka jedna rzecz da Ci niesamowitą przewagę w życiu i w biznesie?
 • Jak złamać swoje ograniczenia?

Całe spotkanie trwało 1,5 godziny, więc zrób sobie coś do picia i zapraszam do obejrzenia nagrania z niego.

Podobno wiele osób po tym wystąpieniu żałowało, że nie miało okazji tam być, dlatego możesz się teraz z nimi tym podzielić.

Zobacz, co działo się w Toruniu na #WIĘCEJ

Dla tych co wolą czytać niż ooglądać

Wiem, że niektórzy z Was wolą czytać zamiast oglądać, dlatego poniżej przygotowałem dla Ciebie skrót najważniejszych informacji, jakie pojawiły się podczas mojego wystąpienia.

Wiele z nich zasługuje na osobne artykuły na blogu i wkrótce na pewno niektóre z nich się pojawią. Aby nie przegapić nowości, zapisz się do aloesowego newslettera, a dowiesz się jako pierwszy o wszystkich nowych wpisach.

Jedno pytanie zmieniające wszystko

Moja opowieść zaczyna się od poszukiwania odpowiedzi na jedno fundamentalne pytanie.

Jakiś czas temu zorganizowałem akcje Allegro.Youth, gdzie między innymi, to pytanie usłyszało kilkuset młodych ludzi, przed którymi stała bardzo ważna decyzja życiowa — co dalej? To pytanie brzmiało: PO CO?

Codziennie podejmujemy poważne decyzje nie zastanawiając się, Po Co nam to? Miliony ludzi tracą czas i energię na rzeczy, których nie rozumieją, nie potrzebują i nie chcą.

Odpowiedź na te proste pytanie, zaoszczędzi Ci miliony straconych godzin na niewłaściwych studiach, które nie nauczą Cię niczego pożytecznego lub oszczędzą frustracji i rozczarowania z pracy, której nie znosisz i nie wiesz, czemu ją wykonujesz.

Motyw i Akcja

Masz potrzebę, aby ktoś Cię zmotywował do działania? Obudź się i weź się ogarnij! Jeżeli już wpadłeś w pułapkę i jeździsz na eventy motywacyjne po to, by napompować się energią, a po kilku dniach, gdy wszystko z Ciebie uleci, będziesz wypluty jak balon, z którego uszło powietrze.

Dziesiątki moich znajomych, w takiej sytuacji, widzą jedyny ratunek w kolejnym evencie, gdzie znów się napompują motywacją i pozytywną energią. I tak w kółko — błąd!

Motywacja, to jak sama nazwa wskazuje, Motyw — czyli Twoja odpowiedź na pytanie Po Co oraz Akcja, czyli działanie.

Robiąc cokolwiek, co pochłania Twój czas i energię, musisz mieć motyw, bo inaczej, obudzisz się za kilka lat z pretensjami do całego świata, że zmarnowałeś sobie życie.

Wszyscy mamy tyko 24 godziny. Niektórzy po prostu lepiej je wykorzystują.

Ludzie są najważniejsi

Niezależnie od tego, czy masz już swój biznes, czy pracujesz dla kogoś. Jeżeli Twoja praca nie pomaga innym ludziom w realizacji ich marzeń i ułatwianiu życia, to zastanów się znów, Po Co to robisz?

Na rynku możesz spotkać różne modele prowadzenia działalności, takie jak np. B2B (Buisness to Buisness) lub B2C (Buisness to Customer). Pierwszy występuje wtedy, kiedy jedna firma, robi interesy z drugą, a drugi, kiedy Firma dostarcza produkty/usługi dla klientów.

Istnieje jeszcze jeden model, który pozwala realizować siebie i pomagać innym. Ten model, to P2P (People to People).

Nawet jeśli w Twojej branży nie masz bezpośredniego kontaktu z klientami, to pamiętaj, że ktoś musi kupować produkty/usługi Twojej firmy i istnieje duża szansa na to, że jest to taki sam człowiek jak Ty.

Dlatego warto skupiać się na ludziach, a nie na swoich korzyściach.

Proaktywność vs Reaktywność

Jest ogromna różnica między tymi, którym się chce, a tymi, którzy robią. Na sali przeprowadziłem eksperyment, który pokazuje smutną prawdę.

Kiedy ci się Chce — czekasz i masz nadzieje, że Twoja szansa sama do Ciebie przyjdzie. Problem w tym, że nawet jeśli tak się stanie, to nie będziesz w stanie jej wykorzystać, bo gdy zmęczysz się oczekiwaniem, nawet jej nie zauważysz.

Zupełnie inaczej jest, kiedy zamiast czekać — robisz. Wtedy wszystko staje się proste i nagle okazuje się, że możesz złamać utarte schematy osiągając niesamowite efekty.

Będąc osobom proaktywną, deklasujesz całą swoją konkurencje, bo ci, którym się chce, nie zrobią nic — wykorzystaj to!

Prawo przyciągania

Masz czasem tak, że kiedy o czymś długo i intensywnie myślisz, nagle się to wydarza? Osobiście doświadczam tego zjawiska notorycznie. Najlepszym przykładem dla mnie, była organizacja wspomnianej już akcji Allegro.Youth.

Kiedy odwiedziłem gabinet Pani Dyrektor w toruńskim ZSMEiE, by zaproponować współpracę, stało się coś niesamowitego. Zanim zdążyłem cokolwiek powiedzieć, usłyszałem propozycje realizacji projektu, który odzwierciedlał dokładnie to, z czym przyszedłem. Przypadek? Nie sądzę.

Dekonstrukcja Wiary

Na Toruńskiej edycji konferencji TEDx – wydarzenia, gdzie poruszane są ważne tematy dotyczące szeroko rozumianej Technologii, Rozrywki i Designu, miał swoje wystąpienie Robert Rient (znajdziesz je tutaj).

Przedstawił w nim swoją metodę dekonstrukcji wiary, polegającej na dochodzeniu do tego, w co wierzysz? Od kiedy w to wierzysz oraz kim są agenci i agentki socjalizacji?

Ta technika ma też przełożenie na wszystkie inne aspekty Twojego życia. To te wszystkie blokady, w które wierzysz, ale nie masz pojęcia skąd one się wzięły. Za chwilę dowiesz się, czemu jest tak nie inaczej.

Czego możesz się dowiedzieć od małpy?

W 1967 roku G. R. Stephenson, brytyjski inżynier badający psychologię ewolucyjną na bazie obserwacji małp i innych zwierząt, przeprowadził doświadczenie, które pokazuje mechanizm wyjaśniający, dlaczego inni ściągają Cię w dół, mimo że nie mają pojęcia o tym, co chcesz zrobić.

Obrazkowy opis doświadczenia znajdziesz tutaj. Jest duża szansa na to, że ten mechanizm wyda Ci się znajomy 🙂

Jak spotkać się z miliarderem na drugim końcu świata?

W listopadzie 2014 roku miałem przyjemność poznać Rexa Maughana – CEO Forever Living Products, multimiliardera, który stworzył od zara biznes zarabiający dziś prawie 4 miliardy dolarów rocznie, działając w 158 krajach świata, jednocząc ponad 11 milionów partnerów i o wiele więcej klientów.

Przez godzinę, miałem okazje porozmawiać z tym niezwykle serdecznym człowiekiem o biznesie, wartościach i przyszłości. Dzięki temu, jestem pewien, że mam najlepszego partnera biznesowego na świecie.

Dla wielu ludzi, takie spotkanie jest nierealne, jednak zrobienie czegoś takiego jest prostsze niż Ci się wydaje. Wystarczy rozejrzeć się za możliwościami, które się pojawiają i je wykorzystać.

Wielu ludzi boi się nawet pomyśleć, że można poznać i porozmawiać z multimiliarderem. Wydaje im się to niemożliwe i dlatego żaden z nich nawet nie spróbuje. Dzięki temu jest to bardzo proste.

Kto chce być bogaty?

Czy Ci się to podoba, czy nie, pieniądze są niezbędne do życia. Niestety wielu ludzi ma z nimi problem. Sam byłem idealnym przykładem tego, czego nie powinno się robić. Podwajając z roku na rok swoje zarobki, beztrosko wydawałem zdecydowanie więcej.

Nikt nie nauczył mnie, że można inaczej. Dopiero kiedy przestało mi to pasować, a zaczęło ciążyć. Znalazłem ludzi, od których wiele się nauczyłem w tym temacie.

Jeżeli jesteś na początku swojej drogi z zarabianiem kasy, to wbij sobie do głowy poniższe równanie, bo może Ci to uratować życie:

Zarobki – Wydatki = Oszczędności

Autorem tego równania jest Marcin Iwuć, twórca bloga Finanse Bardzo Osobiste, który na konferencji FinBlog2015, przedstawił jedno z najlepszych wystąpień, jakie w życiu widziałem. Niezależnie od tego, jaki jest Twój aktualny poziom finansowy, musisz zobaczyć to wystąpienie.

Poznaj siebie

Jeżeli masz w sobie tyle odwagi, by zrobić coś szalonego, to zanim to zrobisz, poznaj swoje reakcje w skrajnych sytuacjach. Moim sposobem na to, są sporty ekstremalne, ponieważ w nich są prawdziwe emocje i nie jesteś w stanie niczego udawać.

Jakiekolwiek masz wyobrażenie na swój temat, to gdy staniesz na krawędzi, 4 000 metrów nad ziemią i patrzysz w dół na kilka sekund przed skokiem, dowiesz się, kim jesteś.

Wiedza na temat własnych zachować w skrajnych sytuacjach jest bezcenna. Pomoże Ci ona wytrwać w codziennej walce lub pokaże Ci, że ta walka nie jest dla Ciebie.

Sukces nie istnieje bez porażki

To jedna z ważniejszych lekcji, którą odrobiłem w ciągu ostatniego roku. Droga do sukcesu, czymkolwiek on jest, jest kręta i zawiła. Czasem może przypominać błądzenie we mgle, kiedy to odbijasz się od ścian i kręcisz się w kółko.

Pamiętaj o tym, kiedy przyjdą pierwsze schody w realizacji Twoich marzeń. W życiu są takie same zasady jak w grach przygodowych — na końcu każdego levelu czeka straszliwy Boss, którego musisz pokonać, by przejść dalej.

Nie zawsze wygrywa się od razu. Czasem poziom trzeba powtarzać kilkukrotnie, a wtedy satysfakcja ze zwycięstwa jest o wiele większa.

20% wiedzy / 80% działania

Moje doświadczenie pokazuje, że często wpadamy w pułapkę edukacji. Uczymy się czegoś, chcemy poznać wszystkie szczegóły i dopiero wtedy wykorzystujemy zdobytą wiedzę.

Znają to przede wszystkim studenci, którzy wiele lat poświęcają na naukę umiejętności, których w większości, nigdy nie wykorzystają w praktyce.

Znalazłem na to lekarstwo, które u mnie działa doskonale. Ucz się jednej rzeczy do tego stopnia, żeby móc ją wykorzystać. Następnie testujesz czy ta wiedza u Ciebie działa, ma to sens i przekłada się na rezultaty. W tym czasie nie zawalasz sobie głowy innymi tematami, bo nie przyswoisz żadnego.

Po takim teście są tylko dwie opcje. Kiedy wiedza się sprawdza w praktyce, to rozwijasz się dalej w tym kierunku. Jeżeli nie, to szukasz gdzie indziej.

Wyobraź sobie, że niektórzy studiują pięć lat marketing, a gdy już „się nauczą”, to okazuje się, że cała wiedza jest już przestarzała, bezużyteczna i nie generuje efektów.

Miej odwagę przerwać to, co nie ma sensu i nie przynosi Ci żadnych korzyści. Znam wielu ludzi, którzy niczym męczennicy drążą temat, który nic im nie daje. Sam też nie byłem lepszy.

Dziś wiem, że ważniejsze od tego, czego się uczysz, jest to, jakie to masz REZULTATY z wykorzystania tej wiedzy.

Siła nawyku

Czynności, które często powtarzamy, stają się nawykami. Kiedy tak się stanie, wykonujemy je wręcz automatycznie.

Nawyki mogą być dobre, a mogą być też złe. Ciekawostką jest to, że natura nienawidzi pustki. Dlatego zmartwi Cię pewnie fakt, że nawyków nie da się usunąć. Istnieje jednak rozwiązanie, ponieważ można je zastąpić innymi.

Kiedy dręczą Cię jakieś nałogi, zamień je na coś innego. Wykorzystaj swoje słabe strony, zamieniając je w mocne. Wydaje się trudne, ale w rzeczywistości jest banalne. Sam w ten sposób przestałem palić fajki po ponad 11 latach śmierdzenia i zatruwania swojego otoczenia.

Jak nie wierzysz, to polecam Ci zajrzeć do spisu polecanych książek. Pierwsza jest dla Ciebie.

Największa ściema naszych czasów

To Work-life balance — temat, który doprowadzał mnie do szewskiej pasji. Jeżeli słyszysz o tym pierwszy raz, jest to stan, w którym zachowujesz równowagę pomiędzy pracą, domem, a czasem dla siebie.

Musisz mieć świadomość, że piękna wizja, w której 8 godzin pracujesz, 8 godzin masz dla siebie i 8 godzin dla najbliższych, to pułapka!

Jeżeli nie jesteś w pełni niezależny finansowo, to zapomnij o jakimkolwiek balansie. Kiedy jesteś młody, musisz zasuwać, ile się da, aby w przyszłości mieć szansę ten proporcje zmienić. Niestety wielu młodych ludzi wyobraża sobie swoją karierę od drugiej strony.

Ten temat zasługuje szczególnie na rozszerzenie i możesz się go niedługo spodziewać. Zanim to nastąpi polecam Ci wywiad z najlepszym ekspertem na świecie w dziedzinie zarządzania czasem – Brianem Tracy

Czego brakuje na większości eventach?

Prawie zawsze prelegenci na takich spotkaniach jak #WIĘCEJ, dzielą się ważnymi tematami, jednak brakuje później kontynuacji. Ja swoją wiedzę zdobywałem przez kilka ostatnich lat i chętnie się z Tobą podzielę jej źródłami, w których może odnajdziesz coś dla siebie.

Mam dla Ciebie kilka, według mnie, najlepszych blogów, podcastów i książek, które gdybym znał wcześniej, byłbym dziś o wiele dalej, niż jestem.

Zanim to nastąpi, poznaj najważniejszą umiejętność, którą musisz zdobyć jak najszybciej.

Naucz się mówić do ludzi

Jeżeli robisz coś, co sprawia Ci przyjemność, musisz umieć o tym mówić. Podobno wystąpienia publiczne są na pierwszym miejscu wśród najbardziej przerażających czynności na świecie. Większość ludzi, mniej boi się śmierci, niż wyjścia na scenę.

Jeżeli również należysz do tej grupy, to musisz wiedzieć, że istnieje organizacja, która skutecznie uczy przełamywać ten strach. Poprowadzi Cię krok po kroku przez tajniki wystąpień publicznych i zapewni przyjemne oraz bezpieczne warunki do ćwiczeń.

Ta organizacja, to Toastmasters International, która od prawie 100 lat szkoli mówców i liderów na całym świecie. Kluby Toastmasters znajdziesz w prawie każdym większym mieście. Na tej stronie znajdziesz wyszukiwarkę, która pokaże Ci miejsca w Twojej okolicy, gdzie możesz w warunkach laboratoryjnych ćwiczyć swoje wystąpienia.

Wyróżnij się lub zgiń

Czasem proste rzeczy przyciągają ogromną uwagę. Kiedy złamiesz obowiązujące schematy, nagle możesz dużo więcej. Na przykładzie swoich wizytówek, pokazuje moc inności.

Jak chcesz zobaczyć, o czym mówie, obserwuj Dom Aloesu na Instagramie.

Źródła mocy

Jak mówi Robert Kiyosaki – „Jeżeli chcesz do czegoś dojść, znajdź kogoś, kto już tam doszedł i zrób to samo”. Cała wiedza, którą potrzebujesz jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Musisz tylko wiedzieć, w którym kierunku ją wyciągnąć i za co złapać.

Z tysięcy źródeł, przedstawiam Ci te, które uważam za najbardziej wartościowe. Czy dla Ciebie będą one również dobre? Nie mam pojęcia. Sprawdź i przekonaj się. Jedno jest pewne — nie stać Cię na to, by ich nie znać.

Blogi i Podcasty

Dwa genialne źródła wiedzy, które bardzo często się uzupełniają — osoby nagrywające podcasty, bardzo często umieszczając je również na swoich blogach razem z transkryptem, czyli zapisem dźwięku w formie tekstu dla osób, które wolą czytać, niż słuchać. Dla każdego znajdzie się więc coś dobrego.

Jeżeli nie spotkałeś się wcześniej z podcastami, jest to format przypominający audycje radiową w internecie, którą znajdziesz na stronach twórców lub w aplikacjach przeznaczonych do obsługi podcastów.

Dla fanów marki Apple podcasty są dostępne w iTunes. Na urządzeniach mobilnych, domyślnie znajduje się aplikacja Podcasty, która umożliwia ich pobieranie i odtwarzanie.

Dla użytkowników androida jest dostępna aplikacja Stitcher, która umożliwia to samo lub wiele innych odpowiedników.

Poniżej znajduje się lista ośmiu najlepszych według mnie blogów i podcastów, jakie znam.

 1. Blog Jak Oszczędzać Pieniądze i Podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy należące do Michała Szafrańskiego, który w sposób genialny przedstawia tematykę finansów osobistych i nie tylko. Jest to człowiek, którego musisz znać, jeżeli zarabiasz jakiekolwiek pieniądze
 2. Podcast Mała Wielka Firma tworzy niesamowity duet — Paweł Tkaczyk oraz Marek Jankowski. Ci dwaj panowie zahaczają o wszystkie możliwe aspekty budowania własnego biznesu, marki i wszystkiego dookoła tego tematu. Niezależnie czy myślisz o swoim biznesie, już go masz, czy nie masz takiego zamiaru, znajdziesz tam wiele tematów, które mogą Ci się przydać.
 3. Blog i Podcast Finanse Bardzo Osobiste należące do Marcina Iwucia, który pojawił się już w tym wpisie. Tematyka podobna jak u Michała, jednak pokazana z innej perspektywy i poruszająca inne aspekty życia i podejścia do pieniędzy.
 4. Podcast 15 minut prowadzony przez dwóch sympatycznych przedsiębiorców: Wojtka Stępkowskiego oraz Piotra Miturę, którzy omawiają wiele aspektów tworzenia biznesu w Marketingu Zespołowym na przykładzie największej firmy w tej branży.
 5. Podcast i Videocast Zawsze i wszędzie możesz wszystko Michała Wawrzyniaka, który znajdziesz wszędzie (iTunes, Stitcher, YouTube, Facebook i nie zdziwię się jak jeszcze gdzieś). Jedyny człowiek w branży szkoleniowej, który nie owija w bawełnę i wali z grubej rury prosto do celu.
 6. Blog i Podcast Smart Passive Income tworzony przez Pata Flynna, który jest największym amerykańskim blogerem finansowym. Niesamowity człowiek, który przekazuje całą swoją wiedzę i dzieli się doświadczeniami.
 7. The Tim Ferriss Show, to najpopularniejszy Podcast w iTunes. Tim Ferriss, autor genialnych książek, o których będzie później, który przeprowadza wywiady z największymi ludźmi tego świata, wyciągając z nich sekrety ich sukcesów.
 8. This is Your life – Podcast Michaela Hyatt’a, który porusza wiele kwestii dotyczących organizacji własnego życia. Znajdziesz tam tysiące praktycznych wskazówek i pomocnych praktyk do zastosowania od razu.

Wszystkie podane blogi śledzę na bieżąco, a podcasty przesłuchałem wszystkie i polecając je, wiem o czym pisze.

Książki

Podstawowe źródło rozwoju, wiedzy i inspiracji. Jak nie masz czasu na czytanie, to zaprzyjaźnij się z audiobookami, które możesz słuchać, robiąc cokolwiek innego.

Jeżeli nie czytasz, nie słuchasz i nie znasz dobrych książek, to jesteś debilem i już nic Ci nie pomoże, więc moja dobra rada — zacznij jak najszybciej, bo świat nie będzie miał dla Ciebie litości.

Pozycje, które polecam, to przede wszystkim:

 1. Allen Carr — Easy Way, to książka pokazująca jak w prosty sposób, skutecznie rzucić palenie. Nawet jeżeli nie palisz, to warto tę książkę przeczytać i zobaczyć, w jaki sposób tysiące nałogowych palaczy z dnia na dzień stawali się wolni od nałogów, co wydawało się niemożliwe. Ten schemat można zastosować do każdego uzależnienia (alkohol, słodycze, media społecznościowe itd.)
 2. Robert Kiyosaki — Bogaty ojciec, biedny ojciec – książka, która czekała u mnie 7 lat zanim ją przeczytałem. Moja pierwsza myśl po tej lekturze, to masa straconego czasu. Znajdziesz tam podstawy edukacji finansowej, którą po prostu musisz znać, jeżeli chcesz mieć jakąkolwiek styczność z pieniędzmi i historie człowieka, który na swojej wiedzy zarobił miliony dolarów.
 3. Stephen R. Covey – 7 nawyków skutecznego działania – jeden z nielicznych poradników, który po zastosowaniu przeradza się prawdzie w efekty. Ta książka, powinna być obowiązkową lekturą w szkole.
 4. Timothy Ferries – 4-godzinny tydzień pracy – książka, która wywróci Twój światopogląd do góry nogami. Tim daje wskazówki jak krok po kroku uwolnić się nudnej i bezsensownej pracy, wykorzystując automatyzacje i geolokalizacje.
 5. Eric Worre — Bądź Pro! – Najlepsza pozycja opisująca Marketing Zespołowy. Eric pokazuje dokładnie, o co chodzi w tym biznesie. Rozprawia się z wszystkimi mitami na temat jego tego oraz prowadzi przez lepsze możliwości zarabiania pieniędzy w XXI wieku.
 6. Brian Tracy — Pocałuj tę żabę – jedna z ponad 70 pozycji światowego eksperta w dziedzinie rozwoju osobistego. Ta książka pozwoli Ci pokonać blokady, które nie pozwalają Ci ruszyć do przodu. Jak szukasz wiedzy eksperckiej na temat rozwoju, to Brian Tracy jest zdecydowanie najlepszą do tego osobom.
 7. Michał Wawrzyniak — GURU KULTU..ry – Podstawowa lektura dla każdego, kto chce zrobić biznes w dzisiejszym świecie wszechobecnego hejtu i braku wsparcia. Michał opisuje w niej między swój slogan „Zawsze i wszędzie możesz wszystko”, z którym utożsamiam się w 100%.
 8. Walter Isaacson — Steve Jobs – świetna książka jako przykład najcenniejszego gatunku literatury, czyli biografii. Czytając historie z życia największych ludzie tego świata, masz szansę uczyć się na ich błędach. Poznajesz ich styl życia, sukcesy i porażki, które możesz następnie przełożyć na własne doświadczenia.

Niedługo na blogu planuje stworzyć dział księgarnia, gdzie będę opisywać najbardziej wartościowe książki, których jest dużo więcej. Myślisz, że mogło by Ci się to przydać?

Te osiem książek na dobry początek wystarczy. Musisz wiedzieć, że kiedy je przeczytasz, będziesz w gronie kilku procent najbardziej oczytanych ludzi w Polsce, bo większość z nich w ciągu roku nie weźmie żadnej książki do ręki.

Paliwo rakietowe

Nie wiem, czy wiesz, ale spokojnie możesz się porównać do rakiety, która czeka na start. Właśnie nadszedł czas tankowania i musisz zadbać o to, by starczyło Ci paliwa na wyniesienie się na orbitę.

Tym paliwem w dzisiejszym świecie są marzenia, które nadają sens wszystkiemu, co robisz. Po co miałbyś się męczyć, gdyby nie było na końcu nagrody w postaci zrealizowanych marzeń?

Gdy masz swoją listę marzeń, to zapalnikiem, który ruszy Cię z miejsca, jest Twoja PASJA. To ten stan, kiedy praca staje się przyjemnością. Kiedy zapominasz o wszystkim dookoła, a czas nie ma żadnego znaczenia.

To dzięki pasji, będziesz w stanie zrobić więcej niż inni. Dlatego tak ważne jest, by robić to, co kochasz. Inaczej będziesz całe życie kręcić się w kółko i w końcu będziesz tym tak zmęczony, że patrząc w lustro, nie poznasz człowieka, którego zobaczysz po drugiej stronie.

Do startu, gotów, start!

Na festiwalu inspiracji w 2014, Kamil Kozieł opowiedział historię swojego biznesu, używając genialnego porównania:

„Jeżeli jesteś gotowy, wziąć tępy kij i udać się z tym kijem na smoka. Wierzysz, że masz tyle siły, odwagi i determinacji, aby wyskoczyć tak wysoko i rzucić mu go między oczy, a do tego wierzysz, że wygrasz, to jesteś gotowy. Bardziej gotowy nie będziesz”.

Ty też możesz brać #WIĘCEJ od życia. Podejmij decyzje, wybierz marzenie do realizacji i walcz. Życzę Ci sukcesów na Twojej drodze i wierzę, że razem spotkamy się na szczycie.

Strony i osoby wymienione w prezentacji

 1. TED.com – Idee, o których warto mówić
 2. Robert Rient — TEDxToruń
 3. Kamil Kozieł — Festiwal inspiracji 2014
 4. Sky dive — Lotnisko Kruszyn pod Włocławkiem – najlepsze miejsce do skoków spadochronowych w okolicy Torunia.
 5. Opis doświadczenia z małpami
 6. Artykuły o akcji Allegro.Youth
 7. FinBlog2015 – Marcin Iwuć
 8. Wywiad Mateusza Grzesiaka z Brianem Tracy
 9. Toastmasters International
 10. Strona #WIĘCEJ
 11. Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA oddział Toruń

To tyle na dziś. Koniecznie daj mi znać, co Ci się najbardziej podobało w tym wystąpieniu. Mam nadzieje, że zestawienie blogów, podcastów i książek, będzie dla Ciebie źródłem inspiracji i da Ci konkretną wartość.

Życzę Ci wspaniałego dnia i do zobaczenia na kolejnych eventach.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach pokazujących jak zarabiać dodatkowe pieniądze i oszczędzać na produktach codziennych.
Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!

Twoje imię
Twój adres E-mail