Robert Kiyosaki — Bogaty ojciec, Biedny ojciec

11

— Czyli książka, którą przeczytałem o 7 lat za późno

Czasem jest tak, że ktoś ma sprawdzone rozwiązanie na Twoje problemy i podaje Ci je na tacy. Zamiast skorzystać, udajesz cwaniaka, który wszystko wie najlepiej. Mijają lata, problemy rosną i nagle dziwnym trafem wpada Ci w ręce książka, którą dawno temu polecił Ci ktoś bliski.

Dokładnie tak było z książką Roberta T. Kiyosaki i Sharon L. Lechter, którą jeszcze w gimnazjum poleciła mi moja wychowawczyni. Ona wiedziała, jak ważna jest edukacja finansowa i że to, co tam znajdę uchroni mnie przed wieloma błędami w przyszłości. Oczywiście, nie posłuchałem.

Dokładnie 7 lat później, kiedy miałem już na głowie kilka pierwszych kredytów i nie byłem zadowolony ze swojej sytuacji finansowej, ta książka trafiła do mnie jak piorun z jasnego nieba. Gdy ją przeczytałem, dotarło do mnie, że straciłem mnóstwo czasu. Ty nie popełniaj tego błędu.

Aloesowa Biblioteka

Ten wpis otwiera na blogu nowy dział Biblioteka, gdzie będę, przedstawiał Ci książki, które według mnie MUSISZ przeczytać, jeżeli chcesz Czuć się, Wyglądać i Żyć #Lepiej.

Wszystkie polecane książki przeczytałem, przetestowałem i zauważyłem, że zdobyta wiedza przynosi u mnie efekty. Dlatego uważam, że dla Ciebie są to również lektury obowiązkowe.

Wszystkie linki do książki Bogaty ojciec, Biedny ojciec, są tzw. linkami afiliacyjnymi. Kiedy zdecydujesz się za zakup książki, klikając w taki link, otrzymam od wydawnictwa drobną prowizję za Twoje zakupy. Ciebie to nic nie kosztuje, a mi pozwoli od czasu do czasu kupić kolejną książkę i sprawdzić, czy warto, abyś poświęcił na nią swój cenny czas.

Czego dowiesz się z tej książki?

 • Czym jest Inteligencja Finansowa?
 • Czym są przepływy pieniędzy?
 • Czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy?
 • O czym nie wiedzą biedni i klasa średnia oraz dlaczego nigdy nie staną się bogaci?
 • Jak sprawić, aby pieniądze pracowały dla Ciebie?
 • Dlaczego nie musisz mieć bardzo wysokiej pensji, aby stać się zamożnym?
 • Co jest pasywem, a co aktywem w Twoim portfelu, czyli co Ci kasę daje, a co zabiera?
 • Czym jest wyścig szczurów i jak się z niego wydostać?

Informacje o książce

Książka, która wstrząsnęła światem finansów! Jeśli borykasz się z finansami, zarabiając jedynie na skromne życie i co miesiąc z tęsknotą wypatrujesz dnia wypłaty, wiedz, że dzielisz los większości. Możesz jednak szybko znaleźć się wśród mniejszości, która w pełni korzysta z życia. Książka, która uświadamia ludziom ich niewiedzę! Bogaty ojciec, Biedny ojciec – czyli czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i o czym nie wiedzą biedni i średnia klasa – od kilku lat utrzymuje się na szczycie światowych bestsellerów biznesu.

Autor, Robert Kiyosaki, otwiera nam oczy na świat, jakiego nie poznamy w szkole czy na studiach. Współczesna edukacja przygotowuje dzieci i młodzież do życia w świecie, który tak naprawdę już nie istnieje. O tym, że rzeczywistość jest bardzo odmienna od teorii, dowiadujesz się dopiero wtedy, gdy nie możesz znaleźć pracy, płacisz nadmierne podatki, nie możesz podołać spłacie kredytów itd. Pewna praca, świadczenia socjalne, naiwne mniemanie, że państwo będzie w stanie zagwarantować Ci byt, gdy będziesz u schyłku życia i tym podobne mrzonki – to myślenie z minionej epoki.

Książkę czyta się jednym tchem. Na początku wydaje się nieco kontrowersyjna, ale im dłużej ją czytasz, tym bardziej uświadamiasz sobie swoją niewiedzę i potrzebę dokonania zmian w swoim życiu. Bogaty ojciec, Biedny ojciec; nie zawiera cudownego przepisu na sukces: „Jak stać się bogatym”, ale wskazuje, co powinieneś zrobić, aby wziąć sprawy w swoje ręce oraz jak umiejętnie generować i pomnażać swoje pieniądze. Książka ta powinna stać się punktem zwrotnym w życiu 20% bezrobotnych Polaków i 70% etatowych pracowników. Dla pozostałych 10% powinna być inspiracją do dalszego działania i receptą na niepowodzenia w biznesie.

Moje najważniejsze wnioski po przeczytaniu książki

 • Żadna szkoła nie nauczy Cię dbania o własne finanse. Nauczysz się jedynie jak zostać dobrym pracownikiem i liczyć pieniądze od pierwszego, do pierwszego. Musisz samodzielnie zwiększać swoją wiedzę na temat finansów i dbać o własną inteligencję finansową.
 • Jest olbrzymia różnica między wynagrodzeniem za czas a wynagrodzeniem za efekty. Doba ma tylko 24 godziny i nie masz szans jej rozciągnąć, przez co czas jest dobrem luksusowym.
 • Niesamowicie ważne jest środowisko, w którym się otaczasz. Jeżeli masz wokół siebie samych Januszów, którzy ledwo przędą od pierwszego do pierwszego, to nie licz na ich zrozumienie, kiedy postanowisz żyć #Lepiej.
 • Kredyty są dobre, ale tylko wtedy kiedy masz własne pieniądze, które zamiast wydawać – inwestujesz. W przeciwnym razie kredyt, to Twój gwóźdź do trumny.
 • Nie ważne ile zarabiasz. Ważne ile Ci zostaje. To Twoje miesięczne przepływy finansowe pokazują czy jesteś biedny, czy bogaty. Możesz zarabiać miliony, ale co z tego, jeśli w tym samym czasie wydajesz więcej, niż zarabiasz.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Jest napisana w formie opowieści, która krok po kroku wprowadzi Cię w nowy i fascynujący świat, w którym pieniądze pracują dla Ciebie, a nie Ty dla pieniędzy.

Jest to obowiązkowa lektura dla każdego, kto chcę zrozumieć skąd się biorą pieniądze i przestać ganiać za nimi od pierwszego do pierwszego przez resztę swojego życia, wpadając w coraz większe długi.

Edukacja przez zabawę

Książka Bogaty ojciec, Biedny ojciec, była inspiracją do stworzenia jednej z najlepszych gier planszowych o finansowych – Cashflow, która zasługuje na osobny wpis na blogu.

Jedno jest pewne, jeżeli będziesz mieć kiedykolwiek okazję zagrać w grę Cashflow, to będzie to jedno z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla własnego portfela. W grze możesz w praktyce przetestować wszystko, czego dowiesz się z książki Bogaty ojciec, Biedny ojciec i sprawdzić, jak wielkie konsekwencje ma Twoje aktualne podejście do pieniędzy.

Gwarantuje Ci, że już jedna rozgrywka Cashflow zmieni Twoje spojrzenie na pieniądze oraz sposoby ich zarabiania. Zaczniesz dostrzegać nowe możliwości i zrozumiesz, jak ważny jest budżet domowy.

Gwarantuje Ci, że każda zainwestowana złotówka w Edukację Finansową, zwróci Ci się wielokrotnie. Zacznij od książki, która da Ci podstawy. Kiedy ją przeczytasz, zobacz czy w Twojej okolicy znajduje się Klub Cashflow lub, czy ktoś z Twoich znajomych ma tę grę i szuka nowego gracza.

Poznaj historie Bogatego i Biednego ojca.

Jeżeli zależy Ci na poznaniu podstaw Inteligencji Finansowej i zadbaniu o własny portfel, to ta książka jest dla Ciebie. Nie czekaj kilka lat, aż Twoje złe nawyki przysporzą Ci kłopotów finansowych i zmuszą do rozpoczęcia edukacji. Uwierz mi – to się nie opłaca.

Kup książkę Bogaty ojciec, Biedny ojciec

Pamiętaj, że droga do finansowej wolności nie jest prosta i przeczytanie jednej książki nie wystarczy. Jest to praca na lata, która jednak jest o wiele lepsza niż ciułanie od pierwszego do pierwszego przez resztę życia oraz życie na kredycie, branym na zakup śmieci, których tak naprawdę nie potrzebujesz.

Musisz wiedzieć, że nie ma znaczenia, kiedy zaczynasz się uczyć. Nie ważne czy masz 15 lat, czy 60. Ważne, aby zacząć zwiększać swoją wiedzę, bo świat się zmienia. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej zobaczysz efekty.

Czytałeś już książkę Bogaty ojciec, Biedny ojciec? Może grałeś też w Cashflow i miałeś okazje przetestować swoją wiedzę o finansach w praktyce? Podziel się z nami swoimi wrażeniami, zostawiając komentarz pod tym postem.

Życzę Ci osiągnięcia wolności finansowej i powodzenia w zwiększaniu swojej Inteligencji Finansowej.

Inne książki Roberta Kiyosaki, które warto przeczytać

Kwadrant przepływu pieniędzy — Kiyosaki Robert T., Lechtera Sharon L.

Biznes XXI wieku — Kiyosaki Robert T.

Niesprawiedliwa przewaga. Potęga edukacji finansowej — Kiyosaki Robert T.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach pokazujących jak zarabiać dodatkowe pieniądze i oszczędzać na produktach codziennych.
Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!

Twoje imię
Twój adres E-mail
 • Brzmi bardzo ciekawie.

 • Och Wychowanie

  Z wieloma problemami poruszanymi w tej książce już się spotkałam w innych opracowaniach, ale i tak Twoja recenzja brzmi zachęcająco 🙂 Pozdrawiam 🙂

 • Dorota Białek

  Świetna recenzja. U siebie też planuję rozpocząć dział „recenzje”. Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Joanna Baranowska

  Przeczytałam tę książkę jakiś czas temu i… zrozumiałam, że nie umiem myśleć o pieniądzach w taki sposób. Nigdy nie są one dla mnie celem, a nawet nie zawsze są środkiem. Według mnie jest wiele sposobów, aby obejść się bez pieniędzy, a bogactwo liczone w nich to tylko jedna z możliwości. Nie podziwiam bogatych ani im nie zazdroszczę, bo wiem, że dzielenie ludzi wg majątku powoduje niesprawiedliwość społeczną, z którą się głęboko nie godzę. Mam zapewne utopijne poglądy 🙂 Co do jednego się zgodzę: szkoła powinna przygotowywać do praktycznego używania pieniędzy i ostrzegać przed pułapkami kredytów itp. Natomiast najbardziej chciałabym, żeby szkoła uczyła równości i współodpowiedzialności za całe społeczeństwo. Pozdrawiam 🙂

 • Nie znam tej pozycji. I, mówiąc szczerze, książki tego typu to raczej nie moja bajka. Z pewnością moje podejście do kwestii finansów może pozostawiać wiele do życzenia, ale póki sobie radzę … 🙂

 • Nie słyszałem wcześniej o tej książce, a wydaje się bardzo ciekawa. Sprawdzę 🙂

  • Polecam. Warto poznać książki Roberta Kiyosaki’ego i zweryfikować własne podejście do pieniędzy. Miłej lektury 🙂

 • ciągle o tym słysze, w końcu muszę sięgnąć!

  • Nie czekaj dłużej, bo później będziesz żałować. Też tak miałem, że co jakiś czas tytuł wracał, ale żeby usiąść i przeczytać, to zajęło mi zbyt długo.

 • Ja nie słyszałam wcześniej o tej książce. Zarządzania własnymi finansami, niestety, nie uczą w szkołę. Chętnie przeczytam.

 • Women’s World

  Dobra książka. Polecam również tytuł: Bogata Kobieta. Autorką jest żona Roberta – Kim Kiyosaki. Jak dla mnie mistrz 🙂